Чешский язык. Учебное пособие по грамматике чешского языка - Наталия Зайцева
0/0

Чешский язык. Учебное пособие по грамматике чешского языка - Наталия Зайцева

Уважаемые читатели!
Тут можно читать бесплатно Чешский язык. Учебное пособие по грамматике чешского языка - Наталия Зайцева. Жанр: Языкознание. Так же Вы можете читать полную версию (весь текст) онлайн книги без регистрации и SMS на сайте Knigi-online.info (книги онлайн) или прочесть краткое содержание, описание, предисловие (аннотацию) от автора и ознакомиться с отзывами (комментариями) о произведении.
Описание онлайн-книги Чешский язык. Учебное пособие по грамматике чешского языка - Наталия Зайцева:
Данное пособие представляет собой систему грамматических упражнений, следующих за грамматическими правилами. Грамматика даётся последовательно, упражнения закрепляют отдельные её явления. Пособие состоит из трёх частей: фонетического курса, вводно-грамматического курса и основного грамматического курса. В фонетическом курсе даются сведения о произношении, интонации и орфографии. В вводно-грамматическом курсе предлагаются основные сведения о системе падежей и изменениях местоимений, прилагательных и существительных. В основном грамматическом курсе учащиеся могут почерпнуть сведения о всех исключениях и нетипичных случаях в морфологии и синтаксисе. Пособие предназначено для студентов факультета международных отношений и всех, кто изучает чешский язык как иностранный.
Читем онлайн Чешский язык. Учебное пособие по грамматике чешского языка - Наталия Зайцева

Шрифт:

-
+

Интервал:

-
+

Закладка:

Сделать
1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Урок 22

ОПРЕДЕЛИТЕЛЬНЫЕ МЕСТОИМЕНИЯ

Všechen, všechna, všechno

Неопределённые местоимения všechen, všechna, všechno в разговорном языке имеют разновидности všecek, všecka, všecko. Словообразовательный суффикс — chen, — cek употребляется только в формах именительного и винительного падежей единственного и множественного числа. Местоимение všechen (všecek..) употребляются с существительными во множественном числе, а также с собирательными и вещественными существительными:

Všechno víno, všechen cukr, všechny ženy, všichni prátele, všechna města

C cуществительными в единственном числе употребляется прилагательное celý, имеющее также значение «весь»:

Celé náměstí, celá třida, celý měsíc, celý rok

Единственное число

Множественное число

Cvičení:

1. Doplňte zájmeno všechen

Dělejte to se… možnou opatrností. Ke…. té starosti mi přibyly ještě další. ….. už budou jistě na místě. Zachovali jsme…. pravidla. Co jste ten… čas dělali? Při…. té práci na to zapoměl. … další práce je zbytečná. Oznámil to… příbuzenstvu. Pro….. případy to radší schovej.

Na nikoho nezapoměl…. to řekl. …. jídlo už snědl. Vím o…. jeho příbuzných. Na lístek si vypsal…. neznámá slova. Mám…. knihy toho autora. Odpověděli mu na….. otázky. Mléka je málo, pro…. nestačí. Věnoval té práci…. svůj čas. Otáčel se za… dívkami. ….. známým jsem poslal blahopřání. Hledal jsem to už ve… skříních. …. moje přatele s tím souhlasili. Se… ostatními budu mluvit zítra. Poslali ho ke….. čertům. O…. těch podrobnostech budeme mluvit později. Na lístek si vypsal….. neznámá slova. Vypil….. vodu.

2. Doplňte zájmena věechen nebo adjektiva celý:

Byli jsme…. velmi spokojeni s výletem. Plakáty vylepili po….. Praze. Ptali jsme se na to… svých známých… už o tom věděli…. den jsme stravili v přirodě. O tom mluví už…. svět. Měl jsem koupit jízdenky pro… kamarády… nádraží žilo letním dopravním ruchem…. Napsal, že…. sobotu bude u babičky. Večer jsem sbalil… co jsem potřeboval na cestu. Nespal jsem…noc….. hodinu jsem stál ve frontě. Zatelefonoval jsem mamince, že…. je v pořádku. Pracoval jsem… týden. Dopisuješ si se… svými přáteli? Už jesm složil…. zkoušky. Máme jít s tebou….? Na dvoře jsem viděl lidé z… našeho domu. Ze….. síly volal o pomoc. Obličej měla…. uplakaný. Sháněli jsme ho po….. čertech.

ОТНОСИТЕЛЬНЫЕ МЕСТОИМЕНИЯ

Který, jaký, čí, jenž, jež, co(ž)

Местоимения který, jaký, čí соответствуют вопросительным местоимениям. Относительное местоимение jenž, jež является принадлежностью исключительно литературного языка и склоняется как личное местоимение 3 лица on, ona, ono.

Cvičení:

1. Doplňte tvary zájmena který.

a) Dopis…. jsem dostal, byl od babičky. Kniha….. jsem přečetl, byla opravdu zajímava. Vlak, z… jsem vystoupil, přijel z Brna. Návrh, pro….. jsem hlasoval, neprošel. Povolení k pobytu, o…. jsem zažádal, jsem nedostal. Země, ve…. žiji, jménuje se Bělorusko. Co řekneš události, o…. které jsme četli v novinách? Jsou to lidé….. důvěrujeme. Autobus, do… nastoupila Dana, odjel. Tohle je byt, ve… bydlím.

b) Dívka…. se seznámil v parku, se stala jeho ženou. V bytě….. platím osm tisíc korun měsičně, neteče už měsíc teplá voda. Lidé… jsme se ptali, o Lence nevěděli. Firma…. jsem pracoval, už neexistuje. To je Karlův most…. jste tolik slyšeli. Kočka….. jsem zaplatila tolik peněz, zmizela. Kolega… chcete mluvit, není přítomný. Květiny….. jsme koupili, byly drahé. Pes….. se bojíte, je ještě malý. Máš ty fotografie…. jsem s tvou rodinou? Dávala nám otázky…. jsme neuměli odpovědět. Tramvaj…. jsem čekal, dlouho nejela. Student…. jste pomahala s učením, propadl. Doba… vladl Karel IV, byla zajímavá. Hračka…. chceš koupit, je dřevená. Kamarád… zítra bude dvacet let, nás pozval na večírek. Ochutnej buchty… jsem pro tebe upekla. Všichni milujeme zemi…. jsme se narodili. Herci…. hlají v té hře, jsou moc známí.

2. Vstavte zájmena kterýnebo jaký:

… rychlostí můžou jezdit auta v obcích?

…. bude zítra počasí?

Ve…. patře bydlíte?

…. lékař vás ošetřoval?

V….. roce jste se narodil?

…..státní poznávací značku má vaše auto?

….. české spisovatele znáte?

Pro…stranu budete hlasovat?

3. Tvořte otázky s zájmenem který podle vzoru: Vzor:

Tohle auto vyjelo z té zatáčky? — Bylo to tohle auto, které vyjelo z zatačky?

Ukradli vám tyhle hodinky? Napadli vás v téhle ulici? Přijel jste tímhle taxikem? Pil jste z téhle sklenice? Vystoupil z tohohle auta? Platil jste touhle bankovkou? Rozbilio vám tuhle kameru? Tenhle člověk řídil to auto? Tenhle člověk vás napadl? Předal jste ten balíček tomuhle člověku?

НЕОПРЕДЕЛЕННЫЕ МЕСТОИМЕНИЯ

Неопределённые местоимения образуются от вопросительных с помощью приставок и частиц, выражающих неопределённость.

У сложных непоределённых местоимений склоняется местоименная часть: někdo — někoho, někomu, málokdo — málokomu, málokým,

Cvičení:

1. Doplňte neurčitá zájmena někdo, něco, některý, nějaký, něčí:

….. malé banky zkrachovaly. Neslyšel jsi…..? Nemáš v ledničce….. pivo? Nedáš mi….. dobrý slovník? Nemáš….. drobné? Neslyšel jsi…..? V šatně zůstal viset…. kabát. Nemác….. proti bolení hlavy? Nestojí….. za dveřmi? Nevíš o… bytě? Mně se zdálo, že…. pláče. Neznáš… dobrého učitele češtiny? ….. slova mají několik významů. … lidé mají alergii na prach. Podívej se, jsem….. našla. Bylo tam slyšet….. divné zvuky. V… názorech jsme se shodli, v jiných ne. Bude to trvat….. pět neděl. Hledal vás tady…. člověk.

Урок 23

ПРИЛАГАТЕЛЬНЫЕ (Adjektiva)

Каждое прилагательное относится к какому-либо существительному, являясь его определением.

Zajímavý film, nové nádraží, široká cesta, vědecký pracovník, vysoká škola, malé dítě

Прилагательные имеют категорию рода, формы числа и падежа, то есть имеют такой род, число и падеж, какой имеют существительные, к которому прилагательные относятся:

— FN

Mladý muž — mladá žena — velké okno

Zdravý syn — zdravá žena — zdravé dítě

Pracovitý student — červená kniha — dobré jídlo

У мужского рода наблюдаются формы одушевлённые и неодушевлённые: Viděl jsem krásného ptáka. Viděl jsem krásný strom.

Основа прилагательных может быть твёрдой или мягкой.

Твёрдый тип: dlouhý, tichý, veliký, starý, mladý, krásný

Мягкий тип: dívčí, svěží, jarní, moderní, inteligentní

В чешском языке по форме различаются полные и краткие прилагательные, то есть некоторые полные прилагательные твёрдой разновидности имеют краткие формы: zdravý — zdráv, zdráva, zdrávo

Краткие формы выступают только в составе сказуемого и употребляются довольно редко:

Otec je zdráv, matka je zdráva, sestry jsou zdrávy, děvčata jsou zdráva

ТВËРДЫЙ ТИП

Cvičení:

1. Výrazy v závorkách dejte do správných pádů:

a) Byli tam lidé z (malé město). Stál u (otevřené okno). Město leží v (hluboké údoli). Je z (velké město). Nepojedeme domů kvůli (špatné počasí). Chtěli jít na (vysoký kopec). Vidiš tam (černý pes)? Vesnice leří v (pěkna krajina). Nemohu najít (červená tužka). Nečetl (zajímavá povídka). Brzo se vrátí z (dlouhá procházka). Zná to z (nějaká kniha). Mluvil s (nějaká dívka). Vezmu si trochu (studené mléko). Je to na (levý břeh). Mám to v (pravá kapsa). Přišli jsme k (široká řeka). Chodil tam a sem po (dlouhá chodba). Ryba je v (studená voda). Chci koupit dům s (velká zahrada).

b) V tom domě okna jsou z (barevná skla). Mluvime se (staří páni). Na (sochářské výstavy) často nechodím. Bydlel v (jiná města). Byla jsem v (různá země). Můžete bydlet v (horské chaty) nebo (turistické nocleharny). Napiše ještě hodně (zajímavé články). Položila jsem několik (podobné otázky). Tam byli kluci s (plné aktovky). Kniha ležela mezi (staré sešity).

2. Dejte do množného čísla:

a) Je to dobrá studentka. Na chodbě byl jen nějaký kluk. Strýc už je hodně starý. Tvůj bratr je docelá hezký hoch. Bratr je ještě moc mladý. Syn je podobný babičce. Ten můj soused byl velký umělec. Syn nebyl moc pilný.

b) Na výstavě byl německý dirigent, a na návštěvě byl polský spisovatel. Je to dobrý a prostý člověk. Antický buh jednal jako člověk. Prahu mu ukázal jeho dobrý přítel. Podobiznu Anny namaloval pražský umělec. Náš známy ten fil už viděl. Beloruský partizan zachranil můj život.

ЧИСЛИТЕЛЬНЫЕ

Количественные

1 — jedna 11 — jedenáct

2 — dvě 12 — dvanáct

3 — tři 13 — třináct

4 — čtyři 14 — čtrnáct

5 — pět 15 — patnáct

1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
На этой странице вы можете бесплатно читать книгу Чешский язык. Учебное пособие по грамматике чешского языка - Наталия Зайцева бесплатно.
Похожие на Чешский язык. Учебное пособие по грамматике чешского языка - Наталия Зайцева книги

Оставить комментарий

Рейтинговые книги